اخبار برگزیده
988999.2
1396/7/16 يكشنبه کلانتری:۷۰ درصد ظرفیت تحقیقاتی دانشگاه‌ها بلا استفاده است/بودجه سازمان محیط زیست 3درصد اعتبار یک منطقه شهرداری تهران است/استفاده ما از آب‌های کشور بی رویه و فاجعه آمیز است معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تمام بودجه سازمان محیط زیست حدود 3 درصد اعتبار یک منطقه شهرداری تهران است و با این میزان اعتبار نمی توان محیط زیست کشور را حفظ کرد. به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، عیسی کلانتری در مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه دستاوردهای آموزش عالی در حوزه مدیریت سبز افزود: تمام اعتبار سازمان محیط زیست به اندازه یک پنجم کمک دولت به مناطق آزاد تجاری است . 
وی اظهار کرد: تمام بودجه سازمان محیط زیست ٥٢٠ میلیارد تومان است در حالیکه دولت سالانه دو هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان کمک بلاعوض به مناطق آزاد دارد. 
کلانتری تاکید کرد: ما گمان می کردیم با 3 هزار محیط بان می توانیم محیط زیست را حفظ کنیم اما این شرایط و وضعیت بودجه نشان می دهد حفظ محیط زیست یک شوخی بیش نبوده است. 
کلانتری به ارزیابی محیط زیستی طرح ها اشاره کرد و گفت: گاهی رییس جمهوری گله می کند که چرا زمان ارزیابی محیط زیستی طرح ها طولانی می شود؛ البته این گلایه به حق است اما باید بگویم توان سازمان محیط زیست در حدی نیست که زودتر از این پاسخگو باشد، البته تمام این مشکلات برطرف می شود.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از زمان شکل گیری ستاد احیای دریاچه ارومیه با توان علمی دانشگاه های کشور بیشتر اشنا شده ام و در سازمان محیط زیست نیز تصمیم گرفته ایم بسیاری از کارهای خود را به دانشگاه های معتبر کشور واگذار کنیم. 
وی افزود: در روند فعالیت ستاد احیای دریاچه ارومیه و بررسی توان علمی دانشگاه ها به این نتیجه رسیدیم که ٧٠ درصد توان تحقیقاتی دانشگاه ها خالی مانده است. 
معاون رییس جمهوری ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در استفاده از توان علمی و تحقیقاتی دانشگاه ها ضرر کرده است از این رو تصمیم گرفتیم ارزیابی طرح ها را گاها در استان ها به دانشگاه های مادر واگذار کنیم. 
وی با کنایه از اینکه از اول شدن کشور در موارد مختلف خوشحال می شویم، گفت:در فرسایش خاک با ١٢ تا ١٦ تن در هر هکتار، تخریب منابع ژنتیکی چه گیاهی و چه جانوری و استفاده بی رویه از منابع آبی اول هستیم . 
وی افزود: بر اساس استانداردهای جهانی هیچ کشوری نباید بیشتر از ٤٠ درصد از آب های تجدید پذیر خود استفاده کند در حالیکه ایران با ١١٠ درصد استفاده در این زمینه پیشتاز است و کشور چاد با ٦١ درصد بعد از ما قرار دارد. این یک فاجعه برای تمدن کشور است. 
معاون رئیس جمهوری ادامه داد: آب های تجدید پذیر کشور در دهه ٤٠ حدود ١٣٢ میلیارد متر مکعب بود اما سال گذشته این میزان ٨٨ میلیارد متر مکعب اعلام شد. 
کلانتری گفت: از ٦٩ درصد آب های زیر زمینی حوضه ابخیز دریاچه ارومیه استفاده شد و دریاچه به این روز نشست، در خراسان رضوی ١٣٢درصد، کرمان ١١٢ درصد و فارس ١٠٣ درصد از ابهای زیر زمینی استفاده می کنیم . 
رییس سازمان محیط زیست به تولید زباله در کشور اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از مشکلات کشور تولید حجم زیاد زباله است و جزو ٢٠ کشور اول جهان هستیم ، روزانه به ازای هر نفر یک کیلو زباله در کشور تولید می شود. روزانه ٤ تا ٦ لیتر از شیرابه های زباله های رشت وارد تالاب انزلی می شود. 
وی افزود: فشار مضاعف بر منابع طبیعی کشور ضربه دیگری است که بر پیکر محیط زیست وارد می شود؛ سال ٦٣ و ٦٤ حدود ٦٨ میلیون واحد دامی در کشور وجود داشت که در همان زمان فشار بر منابع گیاهی به حدی زیاد بود که کارشناسان اعلام کرده بودند منابع طبیعی کشور توان تحمل این فشار را ندارد اما امروز با افتخار اعلام می کنیم که ١٣٠ میلیون واحد دامی در کشور داریم، تمام اینها زنگ خطری برای محیط زیست کشور است. 
کلانتری اظهار کرد: با تمام این مشکلات و چالش ها ما همچنان در مقابل استانداردسازی وسایل نقلیه تولید داخل مقاومت می کنیم ، بیش از ٣٠ درصد الودگی شهر تهران بر اثر تردد کامیون ها در شب است اما چون انها را نمی بینیم جزو الوده کننده های شهری به شمار نمی ایند. 
وی تاکید کرد: سازمان محیط زیست یک سازمان ضعیفی در مقابل حفظ محیط زیست است از این رو بسیار خوشحالم که بالاخره دانشگاه ها وارد مقوله حفظ محیط زیست و مدیریت سبز شدند . 
رییس سازمان حفاظت در ادامه به حق نسل های بعدی برای استفاده از محیط زیست کشور اشاره کرد و گفت: در هیچ برنامه ریزی به حقوق نسل های بعدی احترام نگذاشتیم و ادامه این روند یعنی سوختن نسل های اینده، به گونه ای رفتار می کنیم که انگار نباید بعد از ما نسل دیگری زندگی کند. 
کلانتری در ادامه به وضعیت یوزپلنگ ها در کشور اشاره کرد و گفت: ١٦ سال پیش ١١٢ قلاده یوز در کشور وجود داشت و در این مدت در راستای اجرای پروژه حفاظت از یوزپلنگ ٢٠ میلیارد تومان هزینه شد اما تعداد یوزها به ٤٧ قلاده رسیده است. 
کلانتری افزود: خشکسالی علت اصلی نابودی یوزها است چون باعث از بین رفتن علوفه که غذای طعمه یوزها است شده، بنابراین باید به فکر حفظ منابع ابی کشور باشیم. 
معاون رییس جمهوری گفت: ذخایر ژنتیکی کشور با سرعت در حال نابودی است که در اینجا باید از دانشگاهیان و صاحبنظران کمک بگیریم ، مدیریت سبز دانشگاه ها هم حرکت مبارکی است و تاجایی که بتوانیم از این حرکت حمایت می کنیم. 

40 میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از چهار طرح سبز در وزارت علوم


این گزارش می افزاید،معاون توسعه امور آموزشی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: 40 میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از چهار طرح سبز و دوستدار محیط زیست به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری داده شده است.
  محمدرضا واعظ مهدوی دراین مراسم افزود: با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری 25 میلیارد تومان برای حمایت از طرح های سبز اختصاص یافت و بعد از آن مجلس شورای اسلامی نیز مبلغ 15 میلیارد تومان دیگر به آن اضافه کرد.
وی اظهار کرد: این اعتبار برای چهار طرح جمع آوری آب باران، انرژی خورشیدی، تصفیه فاضلاب و اصلاح موتورخانه ها اختصاص یافته است.
وی گفت: زمانی مدیران وقت فکر می کردند با چند برابر کردن قیمت حامل های انرژی اصلاح ساختار صورت می گیرد، در واقع وعده داده بودند که با اجرای آن ترافیک حل می شود، آلودگی هوا کاهش می یابد و اجرای طرح های عمرانی شتاب می گیرد، اما هیچ کدام از این وعده ها عملی نشد چون زیر ساخت ها شکل نگرفته بود.
معاون فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور افزود: اگر قرار بود با آزاد کردن قیمت ها مشکلات حل شود، پس زمان قاجار باید دوره اوج کشور می بود، این تصورات غلط گاهی منجر به گرفتن تصمیمات غلط نیز می شود.
وی ادامه داد: تجربه بزرگی که سعی کردیم به آن برسیم این بود که در کشور ساختار ایجاد کنیم و بر اساس آن چهار هدف جمع آوری اب باران، انرژی خورشیدی، تصفیه فاضلاب و اصلاح موتورخانه ها تعیین کردیم که برای اجرای آنها مبلغ 40 میلیارد تومان هم اعتبار به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اختصاص داده شد.
واعظ مهدوی ادامه داد: بر این اساس ستادهایی تشکیل شد و اکنون تعدادی از واحدهای دانشگاهی در استان هایی مانند اصفهان، کاشان، یزد و بیرجند در این زمینه فعال هستند و با شتاب خوبی پیش می روند؛ این چهار هدف در برخی از دانشگاه ها قابل الگو برداری است و نمایشگاه مدیریت سبز نیز نشاندهنده دستاوردهای ارزنده در این زمینه است.
وی اظهار کرد: وزارتخانه های نفت و نیرو نیز در این زمینه گام های خوبی برداشته اند و مجموعه این فعالیت ها نشان می دهد که مدل ملی ارزیابی واحدهای سبز را در کشور داریم که امیدواریم سال آینده بتوانیم جایزه مدیریت سبز را به دانشگاه های کشور بدهیم و حتی یک گام فراتر اینکه بتوانیم در این زمینه جوایز جهانی به دست آوریم چون پتانسیل آن در کشور وجود دارد.
دومین نمایشگاه دستاوردهای آموزش عالی در حوزه مدیریت سبز با حضور سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست آغاز به کار کرد، در این نمایشگاه ٣٨ دانشگاه و مرکز پژوهشی آخرین دستاوردهای خود در حوزه مدیریت سبز را به نمایش گذاشته اند که از امروز ١٥ مهر تا ١٨ مهرماه در محل سازمان برنامه و بودجه برپا است.
 
 دوام دانشگاه و رشد جامعه به هم گره خورده است

بنابر این گزارش، سرپرست وزارت علوم تحقیقات و فناوری  در این مراسم با بیان اینکه پیشرفت و اعتلای جامعه بدون نقش آفرینی دانشگاه ها امکان پذیر نیست، گفت: دوام دانشگاه و رشد جامعه به هم گره خورده است.
 سیدضیاء هاشمی  اظهار داشت: نفس تشکیل این جلسه امیدوارکنننده است، اینکه در مورد یک دغدغه حس و کنش مشترکی داریم که بسیار ارزشمند است.
وی گفت: دانشگاه های کشور در موضوعی که نسبت به سرنوشت کشور است پیشقدم شده اند و همین امر موجب امیدواری است.
سرپرست وزارت علوم با اشاره به صحبت های امروز رئیس جمهوری در آیین مراسم بازگشایی دانشگاه های کشور در دانشگاه تهران، افزود: رئیس جمهوری بر وظایف دانشگاه ها نسبت به وضعیت کشور تاکید داشتند و طبیعتا دوام دانشگاه و رشد جامعه به هم گره خورده است.
هاشمی خاطرنشان کرد: امروزه دیگر دانشگاه نمی تواند جدای از سرنوشت کشور برنامه هایش را به پیش ببرد و پیشرفت و اعتلای جامعه بدون نقش آفرینی دانشگاه ها امکان پذیر نیست.
وی اظهار داشت: دانشگاه پذیرفته اند که نمونه های عینی از اقدامات ضروری برای کشور عرضه کنند.
سرپرست وزارت علوم به مشکل کمبود آب در کشور اشاره کرد و گفت: بحث آب و هوا امروز موضوعی همگانی است و البته الگوی غلط مصرف در این زمینه، مساله ای جدی به شمار می آید.
وی ادامه داد: در حوزه انرژی هم وضع به همین منوال است به گونه ای که روزانه 80 میلیون لیتر بنزین در کشور، دود می شود و این هنر نیست.
هاشمی گفت: در حوزه محیط زیست نیز شاهد ایرادات جدی هستیم ولی سوال اینجاست که از کجا شروع شود.
سرپرست وزارت علوم اظهار داشت: دانشگاه های کشور پذیرفته اند که نه تنها در تولید علم بلکه در حل مساله در محدوده اجرا و مدیریت هم پیش قدم باشند.
وی خاطرنشان کرد: تداوم تلاش در این حوزه مستلزم عناصری است که در دانشگاه های نسل سوم و چهارم کشور ضروری است و اگر دانشگاه می خواهد در این حوزه وارد شود، باید خلاقیت، نوآوری و خطرپذیری داشته باشد.
دومین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز از امروز، 15 مهرماه در محل سازمان برنامه و بودجه کشور آغاز به کار کرد.
در این نمایشگاه چهار روزه که با هدف معرفی و ارائه دستاوردهای دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ایران در حوزه مدیریت سبز تدارک یافته است، ۳۸ دانشگاه و مرکز پژوهشی آخرین دستاوردهای خود را در این حوزه به نمایش گذاشته اند.
وی در ادامه اظهار داشت : وزارت علوم از مجموعه همکارانش در دولت که نسبت به این موضوع اهتمام ورزیده اند قدردانی می کند چراکه قطعا بدون هم افزایی در این حوزه ها ، فعالیت ها به نتیجه نخواهد رسید. 
هاشمی گفت: اینکه این نمایشگاه در سازمان مدیریت و برنامه ریزی تشکیل می شود گویای این است که سازمان اعتماد به دانشگاه کرده و دانشگاه هم به سازمان برنامه و بودجه برای پیشبرد کارهایش اتکا کرده است. 
وی در ادامه با اشاره به گزارشی در مورد فرآیندهای این نمایشگاه اظهار داشت: میزان بالای مصرف انرزی تشدید روند انتشار گازهای آلاینده و از بین رفتن منابع طبیعی از هزینه های سنگین محیط زیستی است که با اتخاذ سیاست های درست در حوزه برنامه ریزی قابل مدیریت است. 
هاشمی افزود: سالها است که در سایر کشورهای جهان شاهد مدیریت سبز هستیم و در ایران نیز طی سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. 
وی افزود: اعمال مدیریت مصرف انرژی و اجرایی بودن الگوهای توسعه پایدار ابزار قدرتمندی به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی ، حفظ مدیریت سبز ، بهبود فرایندها ، اصلاح الگوی مصرف و اشاعه فرهنگ مصرف بهینه می باشد ، از اینرو دانشگاه ها به دلیل برخورداری از ظرفیت های لازم در امر آموزش مناسب ترین جایگاه برای تدوین فرهنگ مصرف بهینه انرژی به شمار می آید. 
هاشمی اظهار داشت: با توجه به اینکه در میهن اسلامی ما ظرفیت های عظیمی برای استفاده از منابع خورشیدی ، بادی و زمین گرمایی وجود دارد با بهره گیری از توانمندی صاحب نظران در دانشگاه ها و اعمال مدیریت مصرف انرژی می توان در رده کشورهای پیشرو دنیا در این حوزه قرار گرفت. 
وی افزود: لذا با همکاری وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجه دستورالعمل مدیریت سبز در دانشگاه تدوین و جهت بهره برداری به تمام مراکز آموزش عالی کشور ابلاغ شد. از مهمترین دستاوردهای این دستورالعمل تشکیل شورای راهبردی مدیریت سبز در دانشگاه های کشور است که هم اکنون حدود 150 مرکز در این زمینه وجود دارد. 
وی یادآور شد: ادامه برنامه مدون و درازمدت در راستای تشکیل دانشگاه سبز از مهمترین برنامه های وزارت علوم است. 
هاشمی تصریح کرد: همچنین وزارت علوم تعامل سازنده ای با ارگاه ها و سازمان های مختلف در این زمینه داشته که انعقاد قراردادهای همکاری مابین آنها حاصل این تعاملات است. 
دومین نمایشگاه دستاوردهای آموزش عالی در حوزه مدیریت سبز با حضور سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست آغاز به کار کرد، در این نمایشگاه ٣٨ دانشگاه و مرکز پژوهشی اخرین دستاوردهای خود در حوزه مدیریت سبز را به نمایش گذاشته اند که از امروز ١٥ مهر تا ١٨ مهرماه در محل سازمان برنامه و بودجه برپا است.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ