محیط زیست زنجان در آیینه رسانه ها
369852
1396/7/19 چهارشنبه صدای مردم و پیگیری فارس کارخانه تولید انرژی از پسماند براساس استانداردهای زیست محیطی فعال می‌شود/ بازیافت زباله صرفه اقتصادی دارد معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان با اشاره به اینکه بازیافت زباله صرفه اقتصادی دارد، گفت: کارخانه تولید انرژی از پسماند براساس استانداردهای زیست محیطی فعالیت خود را آغاز می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، طی روزهای گذشته یکی از شهروندان زنجان طی پیامی به خبرگزاری فارس از احداث کارخانه تولید انرژی از پسماند در زنجان ابراز نگرانی کرده که متن این پیام بدین شرح است:

بنده به عنوان یک شهروند زنجانی کاملا مخالف احداث کارخانه تولید انرژی از پسماند در این شهر هستم، آیا تبعات زیست محیطی این پروژه بررسی شده؟؟؟؟ یک کارخانه این چنینی در یکی از شهرهای دیگر هست که شهروندان کاملا از وجود آن ناراضی هستند، پسماند آب زباله‌ها، آلودگی هوای کارخانه، آلودگی آب‌های زیرزمینی به علت نشت شیرآبه زباله‌ها، و تمام اثرات زیست محیطی مخرب که هم شهر و هم شهروندان را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد.

لطفا صدای من را به گوش مسؤولان برسانید، نمایندگان ما در شورای شهر چه می‌کنند که طرحی این چنینی به تایید می‌رسد، مگر ما خودمان پروژه نیمه کاره نداریم، چرا سرمایه‌گذاری روی این پروژه‌ها برای اتمام آنها انجام نمی‌شود!!!!

بنده مطالعاتی داشتم، حتی برقی که از این طریق تولید می‌شود توجیه اقتصادی ندارد، چرا که هزینه‌های تولید هر کیلو وات آن از درآمد فروش آن، بدون در نظر گرفتن تبعات زیست محیطی، بسیار بیشتر است و این کار ضررده است!

خبرگزاری فارس زنجان در واکنش به این پیام موضوع را از معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان پیگیری شد و علی اسدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: موضوع احداث شرکت تولید انرژی از پسماند یک اتفاق خوب برای شهر زنجان است.

وی با اشاره به اینکه در گذشته پسماندها در محلی دفع می‌شد، عنوان کرد: همین دفع خود اثرات زیست محیطی زیادی داشت.

*بازیافت زباله صرفه اقتصادی دارد

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان با اشاره به سرمایه‌گذاری خارجی برای احداث شرکت تولید انرژی از پسماند عنوان کرد: پسماند صرفه اقتصادی برای بازیافت دارد.

اسدی با بیان اینکه پسماند سرمایه‌ ملی محسوب می‌شود، اضافه کرد: این بازیافت می‌تواند برای کشور تولید درآمد کند و شهرداری نیز از پرداخت هزینه برای دفن پسماند شهر معاف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه شهرداری باید گزارش ارزیابی و مکان‌یابی شرکت تولید انرژی از پسماند را ارائه دهد، گفت: در این گزارش پیامدهای زیست محیطی، اجتماعی و .. قید خواهد شد.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان با اشاره به اینکه این گزارش پس از تایید در استان به دفتر ارزیابی سازمان محیط زیست ارسال می‌شود، گفت: سازمان محیط زیست نیز شرایط را برای احداث این شرکت بررسی خواهد کرد.

اسدی با اشاره به اینکه باید شرکت تولید انرژی از پسماند با سیستم‌های مناسب خروجی‌های شرکت را به حد استاندارد برساند، عنوان کرد: این شرکت باید استانداردهای لازم را رعایت کند.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری کارخانه بازیافت پسماند خارجی است، گفت: احتمالا این شرکت استانداردهای اروپا را داشته و حتما استانداردهای ایران را نیز رعایت می‌کند.

* کارخانه تولید انرژی از پسماند در مرحله مکان‌یابی قرار دارد

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان با بیان اینکه کارخانه تولید انرژی از پسماند در مرحله مکان‌یابی قرار دارد، افزود: هنوز مجوزی از سوی محیط زیست برای این شرکت صادر نشده است.

اسدی با بیان اینکه مشاور شرکت تولید انرژی از پسماند باید مکان‌یابی را انجام داده و گزارش‌های الزامی را ارائه دهد، گفت: پیش‌بینی می‌شود این موضوع روند 6 ماهه داشته باشد.

وی با بیان اینکه ممکن است، محل احداث کارخانه، مورد تایید یا رد محیط زیست قرار گیرد، گفت: در صورت توافق محیط زیست شرکت می‌تواند کار خود را برای احداث آغاز کند.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان با اشاره به اینکه قرارداد شرکت تولید انرژی از پسماند منعقد شده است، گفت: 6 ماه فرصت داده شده تا شرکت اقدام به دریافت مجوزهای زیست محیطی کند.

* قرارداد شرکت مشروط به اخذ مجوزهای محیط زیست است

اسدی با بیان اینکه قرارداد کارخانه مشروط به اخذ مجوزهای محیط زیست است، عنوان کرد: قبل از تایید محیط زیست کلنگ زنی این شرکت اتفاق نخواهد افتاد.

وی با بیان اینکه فعالیت شرکت تولید انرژی از پسماند بنا به گفته‌ها نخستین نوع از این قبیل شرکت‌ها در کشور است، گفت: سرمایه‌گذار این کارخانه نیز خارجی بوده که با تکنولوژی روز بالا مشغول به فعالیت شده و اگر فاضلابی نیز داشته باشد استاندارد خواهد بود.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان با اینکه فعالیت کارخانه تولید انرژی از پسماند جای نگرانی برای شهروندان ندارد، افزود: مشکلاتی که امروز با پسماندهای شهر زنجان و شیر آبه‌های آن داریم به مراتب بیشتر از خطرات شرایط مدیریت پسماند است.

اسدی خاطر نشان کرد: در قرارداد نیز قید شد، تمامی خروجی‌های کارخانه تولید انرژی از پسماند، استاندارد بوده و این شرکت از تکنولوژی‌های روز برای مدیریت این شرکت استفاده کرده است.
http://zanjan.farsnews.com
1396/07/19

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ