استفاده از آبشخور خطرهایی برای حیات‌ وحش دارد

استفاده از آبشخور خطرهایی برای حیات‌ وحش دارد

ایسنا/زنجان رئیس نظارت بر امور حیات‌ وحش اداره‌ کل حفاظت محیط‌ زیست استان زنجان گفت: استفاده از آبشخور حیات‌ وحش توسط دام‌های تعدادی از دامداران در مناطقی مانند طارم می‌تواند خطرهایی را برای حیوانات وحشی به‌وجود آورد.
پرویز رستمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: برای تامین آب موردنیاز حیات‌وحش در برخی مناطق استان زنجان توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست آبشخور تعبیه می‌شود تا دسترسی به آب برای جانوران راحت‌تر شود اما در برخی مناطق شاهد این هستیم که دامداران برای آبیاری دام خود از این آبشخورها استفاده می‌کنند.

وی تصریح کرد: البته این مشکل بیشتر در منطقه طارم حائز اهمیت است؛ چرا که با توجه به گستردگی منطقه، در برخی مناطق دام‌های اهالی و حیات‌وحش در یک منطقه حضور دارند که این موضوع سبب شده است دام‌های اهلی وارد حریم حیوانات دیگر شوند که با توجه به امکان آلوده بودن آنها استفاده مشترک از آبشخور می‌تواند زمینه انتقال بیماری و سرایت آن را فراهم کند.

او شیوع طاعون نشخوارکنندگان طی چند سال گذشته را یکی از این موارد دانست و گفت: باید تلاش شود در حد امکان دام‌ها واکسینه شده و از سلامت آنها مطمئن شویم که در سال‌های گذشته با توجه به اهمیت کار اداره‌کل دامپزشکی استان این زمینه را فراهم کرده است.

رئیس نظارت بر امور حیات‌وحش اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان زنجان خاطرنشان کرد: البته در مناطقی همچون دشت آهوان سهرین واقع در منطقه حفاظت شده سرخ‌آباد آبشخورها در مناطق تحت‌نظر واقع شده و انحصاری در اختیار حیات‌وحش است با این حال ضدعفونی کردن این آبشخورها و بازررسی‌های مستمر توسط کارشناسان و محیط‌بانان در حال انجام است و تاکنون نیز مشکلی در این بخش نداشته‌ایم.
نسخه قابل چاپ
بيشتر

شعار سال 1402:
« مهار تورم، رشد تولید »