اخبار برگزیده

صنایع ناسازگار با مراکز مسکونی باید جابه‌جا شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان:

صنایع ناسازگار با مراکز مسکونی باید جابه‌جا شود

زنجان-مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان با تاکید بر انتقال صنایع ناسازگار با مراکز مسکونی گفت: البته این کار نیازمند مطالعه کارشناسی است.
به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا یافتیان ظهر دوشنبه در نشست خبری اظهار کرد: شرکت تولید محصولات لبنی در زنجان با محصولات سلامت‌محور نقش جدی در استان و کشور بازی می کند؛ چراکه حذف این محصولات از سبد خانوار می‌تواند تبعات ناخوشایندی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه این مجموعه توانسته با نزدیک شدن به استانداردهای محیط زیست به کار خود ادامه دهد، ابراز کرد: ما به شهروندانی که ضوابط زیست محیطی را رعایت می‌کنند مفتخر هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان با بیان اینکه تولیدات صنایع شیر بسیار حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: هر فعالیت صنعتی مشکلات زیست محیطی هم دارم و مولفه‌های تاثیرگذار بر محیط زیست فعال می‌شود که البته پساب این صنایع باید کنترل شده باشد.

وی ادامه داد: آب ماست یکی از پساب‌های تولید محصولات لبنی بود که این شرکت توانسته با دریافت گواهی دانش‌بنیانی در فرآوری آب ماست فعالیت کند و آسیب به چرخه محیط زیست را کاهش دهد.

یافتیان احداث تصفیه‌خانه را یکی از واحدهای مهم در همه صنایع دانست و گفت: اگر این واحد درست کار نکند منجر به تهدیدات زیست محیطی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه شرکت تولید محصولات لبنی در شهر زنجان پیش از این به شبکه جمع‌آوری فاضلاب شهر اتصال داشت، عنوان کرد: در حال حاضر این ارتباط قطع شده است؛ چراکه بهمن ماه اولین اخطار را به مجموعه داده و بازدیدهای مختلفی انجام شد و مدیران اسن کارخانه نیز همراهی کردند تا تصفیه خانه ارتقا یابد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان افزود: تمهیدات زیادی برای رعایت ضوابط، زیست محیطی در این شرکت انجام شده که از می‌توان از احداث لجن خشک کن، تصفیه بی‌هوازی، طراحی سیستم گازسوز برای استفاده از گازهای حاصل از پساب فاضلاب و دیوار کشی به منظور کاهش انتقال بو به مناطق مسکونی نام برد.

وی بیان کرد: سیستم‌های هوادهی به صورت متناوب کار می‌کند که در هنگام قطع منجر به انتشار بو می‌شود و این موضوع برای کاهش آلودگی هوا در دست بررسی و حل است.

یافتیان ساماندهی صنایع ناسازگار با مراکز سکونتگاهی را یکی از موضوعات مهم در برنامه هفتم توسعه خواند و گفت: جابه‌جایی این صنایع یک ضرورت است اما فکر اساسی برای تحقق این امر نشده است.

وی تصریح کرد: در این راستا مطالعه نحوه انتقال، مکان‌یابی و سایر موارد از اهمیت بالایی دارد و پیشنهاد می‌شود سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اعتباری را اختصاص دهد و در بازه زمانی معقول مطالعه و جابه‌جایی انجام شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان با اشاره به اینکه بوی غرب زنجان از دغدغه‌های ما است، عنوان کرد: همه منابع انتشار بو را رصد کردیم، نحوه فعالیت شرکت روی را تایید نمی‌کنم و اقدامات حقوقی هم انجام شده ولی شهر از بوی گازهای منتشر شده این شرکت متاثر نمی‌شود.
بيشتر

شعار سال 1402:
« مهار تورم، رشد تولید »