آیینه رسانه ها

آغاز شمارش آهوان دشت سهرین

آغاز شمارش آهوان دشت سهرین

ایسنا/زنجان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان، از سرشماری آهوان در دشت حفاظت شده سهرین زنجان خبر داد.
محمدرضا یافتیان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: سرشماری آهوان در دشت حفاظت شده سرخ‌آباد زنجان آغاز شد و محیط‌بانان و کارشناسان این اداره‌کل در گروه‌های دو تا پنج نفره امروز و فردا کار سرشماری را انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه در سرشماری امسال علاوه بر پایش مستقیم با دوربین‌های چشمی از تجهیزات دیگر هم استفاده می‌شود، ادامه داد: با توجه به نظارت‌های مستمر امیدواریم امسال شاهد ثبات در گله‌های این حیوانات زیبا باشیم.

به گزارش ایسنا، دشت سهرین زنجان تنها مأمن و زیستگاه آخرین بازمانده آهوی ایرانی در شمال‌غرب کشور محسوب می‌شود.منطقه دشت سهرین، در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال‌غرب زنجان قرار دارد این دشت زیبا با وسعتی بیش از سی هزار هکتار در قسمت شمال شهر زنجان و تنها مأمن آهوان شمال غرب کشور است. در این دشت با چشمان غیر مسلح نیز می‌توان اعمال و نحوه زندگی آهوان را مشاهده کرد.

این اکوسیستم دشتی در گذشته از نظر اکولوژیکی به عنوان یک زیستگاه تابستانی و مهاجرتی برای آهوان محسوب می‌شد و این حیوانات به طور پراکنده از خردادماه تا آذرماه هر سال در این منطقه دیده می‌شوند اما به علت توسعه راه‌ها، خطوط انتقال برق و گاز و توسعه شهرها و مراکز مسکونی، روند گذر آهوان را مختل و اثرات سوء خود را نمایان ساخت و لزوم حفاظت این منطقه اجتناب‌ناپذیر شد و در نهایت در بهمن ۵۷ با مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست در قالب بخشی از منطقه حفاظت شده سرخ‌آباد تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت.

وحوش و پستانداران دیگری نظیر گرگ، شغال، روباه معمولی، رودک، تشی، گراز، خرگوش و پرندگانی چون باقرقره شکم سیاه، کبوتر چاهی، کبک معمولی، سارگپه پابلند، عقاب طلایی، بحری، دلیجه، انواع چکاوک، زنبورخوار، جغد کوچک، سار صورتی و طرلان علاوه بر این آهوی زیبا در این زیستگاه زندگی می کنند. اقلیم منطقه از نوع خشک و سرد بوده و دمای متوسط این منطقه ۱۰ درجه سانتی‌گراد، حداکثر دمای مطلق هوا ۳۸ درجه و حداقل دمای آن ۲۹ درجه سانتی‌گراد و متوسط رطوبت نسبی این منطقه سالانه ۷۱ درصد است.
بيشتر

شعار سال 1402:
« مهار تورم، رشد تولید »