.
محیط زیست در آیینه رسانه
 • کد خبر: 5e07664
 • حمله گرگها به انسان با آموزش های ارایه شده در زنجان به صفر رسیده است
  زنجان - ایرنا - رئیس اداره آموزش و پژوهش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: با توجه به آموزش های ارایه شده از سوی کارشناسان این اداره کل، حمله گرگ ها به انسان در این استان به نقطه صفر رسیده است.
 • 1398/3/21 سه‌شنبه2019-06-11T13:43:57+04:30.
 • عابس لطفی، روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: در سال ۹۶ تعداد ۱۳ نفر از روستاییان این استان بر اثر حمله گرگ، زخمی و به منظور مداوا و درمان به بیمارستان منتقل شدند و ۳۰ مورد حمله نیز به دام‌های اهلی، صورت گرفت و کارشناسان این اداره کل، ارائه آموزش را برای جلوگیری و یا کاهش حمله این جانور به انسان را، ضروری دانسته و دست به کار شدند که این کار تاکنون نتیجه بخش بوده است.

  وی، آموزش چهره به چهره را بسیار نتیجه بخش خواند و اظهار داشت: از سال ۹۷ تاکنون هیچ موردی از حمله گرگ به انسان در این استان گزارش نشده است و در حقیقت این آموزش‌های چهره به چهره موجب شده است تا افراد و همچنین گرگ‌ها از خطر دور باشند.

  رئیس اداره آموزش و پژوهش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان خاطرنشان کرد: گرگ‌ها بطور معمول به حریم انسان‌ها نزدیک نمی‌شوند اما گرگ‌های هیبریدی (سگ گرگ) که خطرناک‌تر از گرگ‌های معمولی هستند هیچ ترس و واهمه‌ای از نزدیک شدن به انسان و سکونت گاه‌های انسانی ندارند.

  لطفی ادامه داد: متاسفانه برخی افراد نسبت به نگهداری و تربیت توله گرگ‌ها، علاقه نشان می‌دهند اما پس از مدتی بنا به دلایلی از نگهداری آنها خسته و درمانده شده و نسبت به رهاسازی در طبیعت اقدام می‌کنند و چون این حیوان بطور غریزی درنده است و از طرفی نیز با انسان انس گرفته است بنابرین به هیچ ترسی به جوامع انسانی نزدیک شده و افراد را مورد هجوم قرار می‌دهد.

  وی در خصوص حملات گرگ به دام‌های اهلی نیز گفت: برخی دامداران در حراست از دام‌های اهلی خود در برابر حملات احتمالی گرگ‌ها، سهل انگاری و بی احتیاطی می‌کنند درحالیکه می‌توانند با بالا بردن ارتفاع دیوارهای محوطه، محکم کردن درب و پنجره محل نگهداری دام‌ها، استفاده از سگ‌های نگهبان گله و رها نکردن گله‌های درحال چرا به حال خود از حملات گرگ به دام‌هایشان درامان بمانند.

  لطفی با بیان اینکه گرگ‌ها به ندرت و در شرایطی خاص به انسان‌ها حمله می‌کنند، افزود: لازم است دامداران در کنار حفظ و حراست از دام‌های خود، برای جبران خسارت احتمالی ناشی از حوادثی چون حمله گرگ، نسبت به بیمه کردن دام‌ها، اقدام بکنند.
  به گزارش ایرنا، سال ۹۶ در فروردین ماه پسربچه ۱/۵ ساله ای در روستای زواجر و اردیبهشت ماه نیز دختر بچه ۳/۵ ساله‌ای در روستای زرند شهرستان خدابنده و مرد ۳۵ ساله‌ای در روستای گیلوان شهرستان طارم، خرداد ماه هفت نفر شامل ۲ زن، ۲ مرد ،۲ دختر هشت ساله و پسربچه ای ۱۳ ساله در روستای رامین شهرستان زنجان و دی ماه نیز در شهر زرین آباد یک مرد ۶۹ ساله، در روستای ینگی کند سیدلر یک زن ۴۳ ساله و در روستای ایچ نیز یک مرد ۳۲ ساله، مورد حمله گرگ قرار گرفته و زخمی شدند.
  براساس بررسی‌های انجام گرفته و وجود شواهد، حمله به ۲ کودک در روستاهای زواجر و زرند از توابع شهرستان خدابنده توسط گرگ‌های هیبریدی (سگ گرگ) که خطرناک‌تر از گرگ‌های معمولی هستند صورت گرفته بود.
  گرگ‌های معمولی اگر به انسان حمله ور شوند همان لحظه نخست طعمه خود را می درند اما اتفاق رخ داده در این ۲ روستای خدابنده حکایت از این داشت که این حیوانات مهاجم منتسب به گرگ پس از حمله به کودکان آنها را زنده به دهان گرفته و با خود می برده‌اند.
  سال ۹۵ نیز سه فرد بزرگسال در روستاهای چپقلو، گوگجه ییلاق و حسام آباد شهرستان خدابنده و سه نفر نیز در روستاهای شهرستان ابهر، مورد حمله گرگ قرار گرفته بودند.


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ