.
محیط زیست در آیینه رسانه
 • کد خبر: 5fb70f4
 • مدیرکل محیط زیست استان زنجان:
  مدیریت یکپارچه محیط‌زیست وجود ندارد
  زنجان-مدیرکل محیط زیست استان زنجان بابیان اینکه محیط‌زیست شامل تمام عوامل زنده و غیرزنده می‌شود، افزود: متأسفانه در ایران مدیریت یکپارچه محیط‌زیست وجود ندارد.
 • 1398/3/21 سه‌شنبه2019-06-11T23:35:36+04:30.
 • به گزارش خبرنگار مهر، حسین آبسالان ظهر دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران در محل دشت سهرین زنجان، بابیان اینکه محیط‌زیست شامل تمام عوامل زنده و غیرزنده می‌شود، افزود: متأسفانه در ایران مدیریت یکپارچه محیط‌زیست وجود ندارد.

  وی با تاکید بر لزوم توجه جدی به اجرای طرح آمایشی سرزمین، از نگاه موجود در استان برای اجرای این طرح انتقاد کرد و ادامه داد: متأسفانه در استان زنجان به آمایش سرزمین بی‌توجهی می‌شود.

  مدیرکل محیط‌زیست استان زنجان بابیان اینکه طرح آمایش سرزمین چشم‌انداز و داشته‌ها را به‌صورت یکپارچه در نظر می‌گیرد، گفت: طرح آمایش سرزمین در استان زنجان در حاشیه قرارگرفته است.

  آبسالان بابیان اینکه دشت سهرین در زمین های مرتعی قرارگرفته است، تأکید کرد: باید در این منطقه مرتع‌داری انجام شود و درختان گردو که ۲۰ ساله کاشته شده بودند با سرما زدگی از بین رفتند و امسال بنا بر گزارش جهاد کشاورزی ۷۵۰ میلیارد تومان به باغات استان خسارت سرمازدگی وارد شد.

  باید پسماند مدیریت شود

  وی ابراز کرد: در حال حاضر در منطقه سهرین شاهد باغداری هستیم که به خاطر شرایط اقلیمی منطقه هر سال خسارت به باغداران وارد می‌شود و بی‌توجهی به محیط‌زیست، به مردم و طبیعت ضربه می‌زند و این نبود مدیریت جامع محیط‌زیست را می‌رساند.

  آبسالان به موضوع پسماند اشاره کرد و یاد آور شد: در جوامع پیشرفته، مدیریت پسماند هشت مرحله‌ای شده و شهرداری و شورای شهر طرح مدیریت جامع پسماند را ارائه کرده اند که باید موارد به صورت کارشناسی با دقت بررسی شود تا طرحی جامع و مدون به مرحله اجرا درآید.

  مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان زنجان بابیان اینکه تخریب محیط‌زیست زندگی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، ابراز کرد: جوامع محلی باید نسبت به حفاظت از منابع طبیعی و محیط‌زیست تشویق شوند.

  آبسالان بابیان اینکه دخل و تصرف انسان عامل اصلی تخریب محیط‌زیست است، تصریح کرد: شکار عامل نابودی حیات‌وحش نیست و این عامل انسانی است که محیط زیست را تخریب می‌کند.

  وی همچنین در ادامه با اشاره به مرگ ماهیان در سد گلابر منطقه ایجرود، وجود انگل در ماهیان کپور موجود در این سد را دلیل مرگ سایر ماهیان عنوان کرد و گفت:؛ طبق نظر دامپزشکی، مشکل انگل در ماهیان کپور رهاسازی شده در این سد عامل مرگ سایر ماهیان شده است.

  سمن‌ها در ارتقای حفاظت محیط‌زیست در بین مردم بهتر می‌توانند نقش‌آفرینی کنند

  آبسالان در ادامه به روند اجرای پروژه سد مشمپا اشاره کرد و گفت: این سد ایراداتی داشت و مشاور تغییر کرده و منتظر هستیم تا تصمیم نهایی در این رابطه اتخاذ شود و برای ساخت سد، متخصصان ۱۵ رشته باید نظرات لازم را بدهند و این‌گونه نیست که بدون برنامه سد در منطقه‌ای ساخته شود.

  مدیرکل محیط‌زیست استان زنجان در خصوص فعالیت سمن‌ها در حوزه محیط‌زیست، افزود: یکی از راه‌های حفظ محیط‌زیست مشارکت بین دستگاه ی اجرایی است.

  آبسالان بر آموزش و آگاه‌سازی از سوی سمن‌ها تأکید کرد و افزود: سمن‌ها در ارتقای حفاظت محیط‌زیست در بین مردم بهتر می‌توانند نقش‌آفرینی کنند و سازمان‌های مردم‌نهاد هستند که می‌توانند حراست از محیط‌زیست را به خوبی مطالبه کنند.

  مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان زنجان با بیان اینکه معضل واحدهای آلاینده‌های سرب و روی و پسماند روی از مهمترین چالش های حوزه محیط زیست استان زنجان است، گفت: در حال حاضر چالش مهم استان در حوزه محیط‌زیست مربوط به موضوع روی و فعالیت کارخانه‌های مرتبط با آن است و هرگز مجوز جدید برای فعالیت کارخانه روی نمی‌دهیم.
  https://www.mehrnews.com
  1398/03/21


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ