.
محیط زیست در آیینه رسانه
 • کد خبر: a9db51d
 • شمار محیط بانان زنجان با استانداردهای جهانی فاصله دارد
  زنجان - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان زنجان گفت: این استان به لحاظ تعداد محیط بانان با استانداردهای جهانی فاصله دارد.
 • 1398/3/23 پنجشنبه2019-06-13T13:46:22+04:30.
 • اسماعیل قلی زاده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: استانداردجهانی برای حفاظت از مناطق حفاظت شده، پناهگاه‌های حیات وحش و مناطق شکار ممنوع، به ازای هر محیط بان یک هزار هکتار است اما در زنجان با توجه به کمبود نیرو، هر ۱۱ هزار هکتار توسط یک محیط بان کنترل می‌شود و این نشان از داشتن فاصله با استانداردهای جهانی است.

  وی، اراضی تحت مدیریت این استان را ۵۰۷ هزار هکتار اعلام کرد و اظهار داشت: وظیفه این یگان، جلوگیری از شکار، صید و تخلفات زیست محیطی است که نبود محیط بان کافی، کار این یگان را سخت‌تر کرده است.

  قلی زاده با بیان اینکه کمبود نیروی انسانی، پایش ها در مناطف تحت مدیریت و حفاظت شده را با مشکل موجه کرده است، افزود: تبدیل اراضی دیم به آبی و تغییر الگوی کشت و عدم همکاری به موقع برخی دستگاه‌های ذیربط و حفر چاه‌های غیرمجاز که موجب افت آب در سفره‌های زیرزمینی شده، محیط زیست را تخریب و حیات وحش این استان را تهدید می‌کند.

  وی تاکید کرد: عدم همکاری بعضی از سازمان‌های ذیربط باعث آسیب به محیط زیست شده که اگر در مراحل اولیه جلوی بعضی از کارها و اقدمات نامناسب و غیرمجاز گرفته شود به نفع محیط زیست خواهد بود.

  قلی زاده همچنین به روند رو به کاهش آتش سوزی‌ها در مناطق تحت مدیریت این استان اشاره کرد و افزود: دلیل این کاهش نیز، پایش مدام و هرچه بیشتر مناطق مستعد آتش سوزی از سوی محیط بانان و ارائه آموزش‌های لازم به افراد محلی ازجمله چوپانان و دهیاران و همچنین توصیه‌ها و هشداری لازم به طبیعت گردان بود.

  وی یادآور شد: در سال ۹۷ تعداد آتش سوزی‌ها در اراضی تحت مدیریت این اداره کل پنج مورد بود که در مجموع به حدود ۵۱ هکتار هم نرسید و امسال نیز این پایش ها با دقت و حساسیت بیشتری از سوی محیط بانان دنبال می‌شود.

  قلی زاده با بیان اینکه حفظ و حراست از محیط زیست، وظیفه‌ای همگانی است و عزم ملی را می‌طلبد، تصریح کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست زنجان در حد وسع و توان از محیط زیست حفاظت می‌کند اما مردم و همه دستگاه‌ها باید این اداره کل را در انجام هرچه بهتر و بیشتر وظایف یاری دهند.


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ