.
محیط زیست در آیینه رسانه
 • کد خبر: 90be0c4
 • مصالح ساخت سد مراش و ایالو از رودخانه دندی تامین می‌شود
  زنجان - ایرنا - با وجود معادن و مصالح مرغوب و مورد نیاز ساخت سد، مصالح ساخت سدهای مراش و ایالو در شهرستان ماهنشان از رودخانه دندی تامین می‌شود.
 • 1398/5/16 چهارشنبه2019-08-07T14:26:26+04:30.
 •  مدیر دفتر فنی شرکت آب منطقه ای زنجان روز چهارشنبه در بازید جمعی از مهندسین بسیجی استان زنجان، از مراحل اجرایی سد تنظیمی مراش و ایالو گفت: معادن غنی و مصالح مرغوبی در محدوده مطالعاتی این طرح ها وجود دارد و بسیاری از مواد اولیه احداث  سدهای مراش و ایالو، از رودخانه دندی تامین می شود که از مرغوبیت بالایی برخوردار است.

  سد مراش در شهرستان ماهنشان، در حوزه بخش انگوران و در ۱۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهر زنجان واقع شده است.

  هادی رضایی به اهداف ساخت سد مراش اشاره کرد و افزود: تامین آب شرب شهرهای دندی و ماهنشان و روستاهای تابعه پایین دست این سد و نیاز آبی صنایع مستقر در اطراف این شهرها و نیز تامین بخشی از آب مورد نیاز کشاورزان منطقه از اولویت های ساخت این سد است.

  مدیردفتر فنی شرکت آب منطقه ای زنجان، به نیاز آب شرب شهرهای دندی و انگوران در افق آینده تاکید کرد و گفت: با توجه به کاهش شدید منابع آب زیرزمینی برای تامین آب مطمئن و پایدار باید به سدسازی نگاه ویژه ای کرد و ۲ سد مراش و ایالو از این قاعده مستثنا نیستند.

  رضایی به رعایت اصول و قوانین زیست محیطی در احداث سدهای مراش و ایالو پرداخت و اظهار داشت: از برنامه های مهم در ساخت این ۲ سد حفظ و احیای محیط زیست منطقه است.

  آب قابل تنظیم سد مراش ۳۷ میلیون مترمکعب در سال است که از این میزان هفت میلیون مترمکعب برای شرب و صنعت و ۳۰ میلیون مترمکعب برای چهار هزار و ۸۷۹ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه در نظر گرفته شده‌ است.

  اجرای سد ایالو نیز با ظرفیت ۲ میلیون مترمکعب، برای جبران کسری آب شرب ماهنشان پیش بینی شده است.


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ