.
محیط زیست در آیینه رسانه
 • کد خبر: 1addfde
 • شکارچی بومی در شکار قوچ و میش، ناکام ماند
  زنجان - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ماهنشان گفت: شکارچی غیرمجاز که در پی شکار قوچ و میش بود با مشاهده محیط‌بانان، سلاح شکاری خود را بر زمین گذاشت و از محل متواری شد.
 • 1398/7/8 دوشنبه2019-09-30T12:37:41+03:30.
 • محرمعلی عزیزی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این شکارچی بومی به دلیل گزارش‌های واصله مبنی بر شکار حیات وحش منطقه، چندین بار تذکر از سوی این اداره دریافت کرده است به زودی از سوی ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان ماهنشان دستگیر خواهد شد.

  وی اظهار داشت: این شکارچی متخلف با یک قبضه سلاح ته پر تکلول قاچاق به همراه ۲۳ تیر فشنگ ساچمه در پناهگاه حیات وحش انگوران در پی شکار قوچ و میش بود که با سر رسیدن محیط بانان موفق به شکار این گونه جانوری شاخص نشد.   

  عزیزی تصریح کرد: برای این شکارچی متخلف که از سوی ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان مورد شناسایی نیز قرار گرفته است پرونده تخلف تشکیل و جهت رسیدگی به مراجع قضایی بخش انگوران ارسال شد و باتوجه به دریافت حکم قضایی و هماهنگی های صورت گرفته،  به زودی دستگیر و تحویل قانون خواهد شد.

  رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ماهنشان گفت: پناهگاه حیات وحش انگوران زیستگاه اصلی قوچ و میش و کل و بز است و در زمان حاضر نیز بالغ بر ۸۰۰ راس قوچ و میش در این منطقه زیست دارند. 

  منطقه حفاظت شده انگوران با مساحتی برابر با ۹۲ هزار و ۲۹۷ هکتار از سال ۱۳۴۹ تحت حفاظت قرار گرفته است. 
  پوشش گیاهی منطقه بطور عمده از لاله واژگون، درمنه، چوبک، گون، کلاه میرحسن، لاله، شقایق، کما، مرزه، شکر تیغال، گل حسرت به همراه درختان و درختچه هایی نظیر بنه، بادام، خینجوک، شیرخشت، زرشک، گردو و سنجد تشکیل شده است. 
  این منطقه زیستگاه مناسبی برای قوچ و میش ارمنی و پازن و دیگر گونه ها جانوری ازجمله خرس قهوه ای، روباه معمولی، سیاه گوش، سمور سنگی، کبک دری و چیل، باقرقره، سار، دال، شاه بوف، غاز خاکستری، تنجه، آنقوت، حواصیل، خوتکا، اگرت بزرگ، افعی زنجانی، لاک پشت افغانی و ماهیانی چون سفید رودخانه ای، سس، زرده پر و اسبله است. 
  پناهگاه حیات وحش انگوران نیز که در جنوب شرق منطقه حفاظت شده انگوران واقع شده از سال ۱۳۴۹ به حفاظت درآمده و از سال ۱۳۵۴ نیز به پناهگاه حیات وحش تبدیل شده و دارای مساحت ۲۹ هزار و ۸۳۳ هکتاری است. 


  بيشتر
  نسخه قابل چاپ