.
محیط زیست در آیینه رسانه
 • کد خبر: 236e745
 • 7 شکارچی متخلف در دام محیط بانان طارم گرفتار شدند
  زنجان - ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طارم گفت: با تلاش بازرسان و ماموران یگان حفاظت این اداره 7 شکارچی متخلف دستگیر و سه قبضه اسلحه شکاری به همراه تجهیزات و ادوات شکار از آنها کشف و ضبط شد.
 • 1398/1/25 يكشنبه2019-04-14T08:14:54+04:30.
 • غلامرضا عباسی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این شکارچیان حیات وحش، هنگام گشت و کنترل ماموران و کارشناسان محیط زیست در مناطق مختلف شهرستان طارم توسط ماموران یگان حفاظت در عملیاتی دقیق و منسجم دستگیر شدند. 
  عباسی اظهار داشت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست طارم با توجه به برنامه های گشت و کنترل روزانه و شبانه گسترده ای که در سطح شهرستان دارند طی هفته گذشته در کمترین زمان ممکن در محل مورد نظر حضور یافتند و شکارچیان متخلف حرفه ای را در سه گروه جداگانه قبل از اقدام به شکار دستگیر کردند. 
  این مسئول در مورد نحوه دستگیری شکارچیان متخلف حیات وحش خاطرنشان کرد: گروه اول شکارچیان متشکل از 2 نفر که در ارتفاعات روستای باکلور در حال عزیمت به منطقه شکار ممنوع بودند، دستگیر و از آنها یک قبضه اسلحه ته پر، انواع مختلف فشنگ و یک دستگاه دوربین چشمی کشف و ضبط شد. 
  رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طارم در مورد نحوه دستگیری گروه دوم از شکارچیان اظهار کرد: این گروه از شکارچیان که متشکل از چهار نفر شکارچی حیات وحش بودند نیز هنگام گشت و کنترل ماموران و کارشناسان محیط زیست در مسیر کوهستانی روستای باکلور، ساعت 24 بامداد پنجشنبه قبل از اقدام به شکار شناسایی و بعد از عملیات دقیق و منسجم، در دام محیط بانان طارم گرفتار شدند و در حین بازرسی خودروی آنها یک قبضه اسلحه پنج تیر پران، تعداد 6 عدد تیر ساچمه ای و یک دستگاه دوربین چشمی کشف و ضبط شد.
  این مسئول در مورد گروه سوم از شکارچیان متخلف حیات وحش طارم خاطرنشان کرد: هنگام گشت و کنترل ماموران و کارشناسان محیط زیست این اداره در ارتفاعات روستای چرزه، ساعت 12 ظهر روز جمعه یک نفر شکارچی متخلف دستگیر و از آن یک قبضه اسلحه ته پر تک لول و تعدادی فشنگ کشف و ضبط شد.
  عباسی در مورد اقدامات قانونی انجام شده در جهت برخورد با این شکارچیان متخلف گفت: تمامی موارد کشف و ضبط شده بعد از تکمیل پرونده به همراه شکارچیان متخلف به مراجع قضایی شهرستان معرفی و تحویل داده خواهند شد.
  این مسئول با اشاره به وجود زیستگاه های متعدد حیات وحش در شهرستان طارم بیان کرد: روستاییان در حفظ منابع طبیعی و محیط زیست کشور نقش بسزایی دارند و با توجه به ضرورت این موضوع اهالی روستاهای طارم با توجه به پتانسیل های بالای محیط زیستی شهرستان باید با اطلاعات و اخبار دقیق از وضعیت آلاینده های زیست محیطی و شکارهای غیر مجاز یار و یاور ماموران یگان حفاظت محیط زیست باشند. 
  وی با تقدیر از همکاری مردم شهرستان طارم، نقش دهیاران در توسعه فرهنگی حفاظت از محیط زیست را مهم توصیف کرد و افزود: اکثر اهالی شهرستان طارم ساکن مناطق شکار ممنوع و یا مناطق آزاد زیستگاه های حیات وحش هستند که روستاهای آنها اغلب در مناطق کوهستانی واقع شده است و امیدواریم مجموعه شوراها، دهیاری ها و مردم شهرستان در جهت صیانت و حفاظت از محیط زیست تلاش کنند. 
  عباسی از تمامی علاقه مندان به شکار خواست حتی با داشتن اسلحه مجاز، بدون اجازه و تا زمان صدور مجوز شکار با صلاحدید این اداره، در شکارگاه های شهرستان حضور نداشته باشند و خاطرنشان کرد: در صورت حضور شکارچیان در مناطق شکار ممنوع و سایر شکارگاه های شهرستان تا زمان صدور مجوز شکار از طرف این اداره، شکارچیان متخلف دستگیر و برخورد قانونی با آنها صورت خواهد گرفت. 
  به گزارش ایرنا، حیات وحش یک کشور نیز مانند دیگر ذخایر طبیعی از ارزش های زیادی برخوردار است و دارای منافع و اهمیت های خاص خود است. جانوران یک منطقه ضمن ایجاد تعادل طبیعی و بیولوژیک در آن منطقه از ارزش های علمی و تفریحی زیادی نیز برخوردار هستند. 
  شهرستان طارم به دلیل تنوع زیاد آب و هوایی و وجود اکوسیستم های ویژه در منطقه و ارتباطات بیولوژیکی آن با استان های همجوار از غنای حیات وحش خوبی برخوردار است. در این شهرستان انواع پستانداران، پرندگان، خزندگان، آبزیان، دوزیستان، حشرات و بندپایان یافت می شوند. در گذشته ای نه چندان دور، تنوع گونه ها و وضعیت جمعیت جانوری این منطقه تا اندازه ای بوده که یکی از مناطق مهم ایران در زمینه حیات وحش به شمار می آمده است. 
  ارتفاعات روستای چرزه در قسمت شمال شرقی شهرستان طارم و ارتفاعات روستای باکلور در شمال شهر آب بر مرکز شهرستان در همسایگی با استان گیلان واقع شده اند و به دلیل شرایط جغرافیای، طبیعت بکر و پوشش گیاهی ویژه، زیستگاه حیات وحش مختلف به شمار می روند.
  شهرستان طارم با 47 هزار نفر جمعیت (حدود 5 درصد جمعیت و 10 درصد مساحت استان زنجان) در 90 کیلومتری شمال شرقی زنجان واقع شده و با استانهای قزوین، اردبیل و گیلان همسایه است. 
  http://www.irna.ir
  1398/01/25


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ