.
اخبار استان
 • کد خبر: 02581cb
 • مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان:
  ارائه الگوی کشت، اولین گام برای بقا در شرایط بی‌آبی است
 • 1398/4/9 يكشنبه2019-06-30T10:27:02+04:30.
 • مدیرعامل شرکت آب‌ منطقه‌ای زنجان گفت: در وضعیت بحرانی به سر می‌بریم و برای این‌که بتوانیم دوام بیاوریم، باید کشاورزان از الگوی کشت برخوردار شوند. 

  یوسف رضاپور در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با تاکید بر این‌که در حال حاضر، چاره‌ای جز کاهش میزان آب مصرفی در حوزه کشاورزی نداریم، اظهار کرد: اولین اقدام این است که توسعه بخش کشاورزی را به صفر برسانیم و از علوم روز برای افزایش تولید در واحد سطح استفاده کنیم؛ در واقع دیگر نمی‌توانیم بارگذاری جدید داشته باشیم و با توجه به افزایش روزافزون جمعیت کشور و نیاز این جمعیت به تامین مواد غذایی، مهم‌ترین اقدام، کشاورزی با افزایش بهره‌وری، راندمان بالا و تجهیز اراضی به آبیاری نوین است. 

  این مسئول با اشاره به این‌که 8.5 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور، اراضی آبی است، ادامه داد: با این سطح از اراضی و حجم آبی که برای تولیدات کشاورزی صرف می‌شود، هنوز نتوانسته‌ایم به سطح کیفی تولیدات کشورهایی مثل فرانسه و هلند دست یابیم. در چنین شرایطی و با توجه به این‌که در برنامه‌ریزی برای بخش کشاورزی، امنیت غذایی مطرح است، باید میزان موارد خوراکی برای هر سبد غذایی و میزان مصرف آب برای این حجم از تولید احصا شود و با توجه به در نظر گرفتن مبحث صادرات و واردات، ظرفیت‌ها به صورت منطقی بررسی شود. 

  وی تصریح کرد: با این اقدامات می‌توان یک برنامه عملیاتی مدون ارائه داد. این در حالی است که هر استان، ظرفیت‌های بالقوه مختص به خود را دارد و اگر الگوی کشت با در نظر قرار دادن این ظرفیت‌ها باشد، تحول بزرگی در بخش کشاورزی و متعاقب آن، در کاهش میزان مصرف آب حاصل می‌شود. همچنین، تناسبی بین عرضه و نیاز در بازار محصولات کشاورزی ایجاد می‌شود که زمینه را برای کاهش هدررفت محصولات کشاورزی و تولید زباله فراهم می‌کند. 

  رضاپور با تاکید بر این‌که به جد نیازمند کشت هدفمند محصولات کشاورزی هستیم، خاطرنشان کرد: 90 درصد از منابع آب در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود و جالب این‌جا است که سهم این بخش در تولید اشتغال فقط 18 درصد است. از همین‌رو، باید روش‌های مختلفی را به کار بگیریم تا به صرفه‌جویی در منابع آب منتج شود؛ چراکه اگر به همین منوال ادامه دهیم، با توجه به افزایش جمعیت در شرب و کشاورزی، با طبیعت دچار چالش‌های جدی می‌شویم.


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ