.
اخبار استان
 • کد خبر: cc14352
 • تابستان پرخطر در کمین منابع‌طبیعی
  بهار امسال بارندگی‌های گسترده منجر به رویش پوشش جنگلی و مرتعی وسیعی در لرستان شده است و حالا با افزایش دمای هوا و نزدیک شدن به فصل تابستان، تابش سوزان خورشید این پوشش گسترده را خشک می‌کند.
 • 1398/4/12 چهارشنبه2019-07-03T13:07:02+04:30.
 •  

  به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، منابع طبیعی نقش موثری در ادامه حیات بشر ایفا می‌کند، اما متاسفانه هر سال شاهد شنیدن اخبار ناگوار از نابودی این مراتع به‌ویژه به واسطه آتش‌سوزی هستیم که دلیل این آتش‌سوزی‌ها نیز عمدتا عامل انسانی است که این تهدید امسال به شکل ویژه‌تر و جدی‌تری مراتع و جنگل‌ها را تهدید می‌کند. 

  افزایش پوشش گیاهی امسال با توجه به افزایش بارندگی‌ها، ممکن است به‌وقوع آتش‌سوزی‌های بیشتر در عرصه‌های منابع طبیعی منجر شود و از این لحاظ تهدیدی برای جنگل‌ها و مراتع به حساب می‌آید، چرا که حجم عظیمی از علف‌های بلند و خشک این استعداد را دارند که هم به راحتی شعله‌ور شوند و هم آتش را به سرعت گسترش دهند. 

  با توجه به موضوعات بیان شده مردم، امسال باید بیش از قبل مراقب آتش‌هایی که در طبیعت روشن می‌کنند بوده و اگر آتشی برافروختند بعد از اتمام کار، از خاموشی صد در صدی آن اطمینان کامل پیدا کنند، زیرا حتی یک تکه زغال یا ته مانده سیگار می‌تواند هزاران هکتار مرتع و جنگل را به آتش بکشد و منشا یک آتش‌سوزی مهیب باشد. 

  بطری‌های شیشه‌ای که در طبیعت رها می‌شود نیز خطرناک است، زیرا این بطری‌ها در مجاورت نور شدید آفتاب همانند ذره‌بین عمل می‌کنند و با متمرکز کردن نور خورشید در یک نقطه کانونی، حرارت لازم برای آتش را ایجاد می‌کنند. 

  در همین رابطه رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان خرم‌دره به ایسنا می‌گوید: یکی از مهمترین عواملی که منجر به آتش‌سوزی در طبیعت می‌شود عامل انسانی است. 

  غلامرضا محمودی با بیان اینکه عوامل انسانی نیز به دو نوع عمدی و غیرعمدی تقسیم می‌شوند، اظهار می‌کند: عوامل انسانی عمدی، بیشتر ناشی از اختلافات قومی و قبیله‌ای است و عامل غیر‌عمدی هم ناشی از بی‌دقتی و سهل‌انگاری افرادی است که به طبیعت مراجعه اما در نگهداری از آن بی‌احتیاطی می‌کنند. 

  وی می‌افزاید: گردشگرانی که در عرصه‌های طبیعی شیشه یا بطری خود را جا می‌گذارند، باید بدانند که شیشه یا بطری در ساعات گرم مانند یک ذره‌بین عمل می‌کند و ممکن است حجم وسیعی از مراتع طبیعی را ازبین ببرد. 

  این مسئول با تاکید بر اینکه علاوه بر انسان حیات حیوانات نیز وابسته به منابع طبیعی است، یادآور می‌شود: موجوداتی مانند ملخ‌ها و حشرات ریز نیز در مراتع طبیعی زندگی می‌کنند که آتش‌سوزی ادامه حیات آنها را به خطر می‌اندازد‌. 

  وی از آموزش به عنوان ارکان اصلی حفاظت از مراتع و منابع طبیعی یاد کرده و می‌گوید: در همین راستا کلاس‌های آموزشی از دو ماه قبل در شهرستان آغاز و اطلاعیه‌ها و بروشورهای آموزشی در این زمینه توزیع شده است. 

  این مسئول با بیان اینکه در راستای مقابله با حریق منابع طبیعی خرمدره از ۱۰۰ دستگاه آتش‌کوب نفری برخوردار است، اظهار می‌کند: با توجه به اینکه امکان حضور ماشین‌های آتش‌نشانی در کوه‌ها و مراتع، گاهی میسر نیست وجود این آتش‌کوب‌ها بهترین وسیله برای جلوگیری از سرایت آتش به نقاط مختلف است. 

  وی تأکید می‌کند: از گردشگران درخواست می‌کنیم در ساعاتی که با تشدید است از روشن کردن آتش پرهیز کرده و بقایای آتش خود را خاموش کنند تا بهشت عرصه‌های طبیعی به جهنم تبدیل نشود.


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ