.
اخبار استان
 • کد خبر: b1665b8
 • معادن زنجان ۲۶۷۱ شغل ایجاد کرده است
  زنجان- ایرنا- هم‌اکنون ۳۸۲ معدن در استان زنجان وجود دارد که این تعداد ۲ هزارو ۶۷۱ شغل ایجاد کرده است.
 • 1398/4/31 دوشنبه2019-07-22T14:30:11+04:30.
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان روز دوشنبه در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: ۶۲ معدن استان هم‌اکنون غیرفعال و ۳۲۰ مورد فعال است.

  ناصر فغفوری خاطرنشان کرد: شمار معادن استان در سال گذشته ۳۱۶ مورد و تعداد شاغلان نیز ۲ هزار و ۶۶۲ نفر بود که پس از انقلاب سالانه به طور متوسط، شمار معادن ۷۹ درصد و میزان اشتغال آن ۴۴.۵ درصد رشد یافته است.

  وی با بیان اینکه هشت درصد از مساحت استان تحت کاداستر (نقشه های کوچک مقیاس) معادن است، افزود: ۱۰ درصد از معادن در محدوده مربوط به پروانه بهره‌برداری بوده که با این حساب، هشت دهم درصد از مساحت استان را شامل می‌شود.

  این مسئول ادامه داد: در صورتی که معادن بتوانند یک‌چهارم مساحت خود را سینه کار بزنند، ۲ دهم درصد مساحت استان درگیر تخریب معدنی است.

  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با بیان اینکه ۸.۵ درصد صادرات استان در سال گذشته مربوط به بخش معدن بود، گفت: استخراج ۳۳ نوع ماده معدنی نشان می‌دهد که زنجان، یکی از استان‌های معدنی کشور است.

  وی خاطرنشان کرد: بخشی از سنگ‌های باطله معادن، قابلیت استفاده در شهرها را داشته و به راحتی به شکل یک جدول درمی‌آیند و با توجه به اینکه شهرداری‌ها اجازه فعالیت صنعتی در قالب مجوزهای لازم را دارند می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.

  فغفوری در خصوص بخش صنعت استان نیز اظهار داشت: ۸۱.۵ درصد صادرات استان در سال گذشته مربوط به بخش صنعت بود و در راستای کمک به رونق تولید، حمایت‌های زیادی از این بخش می‌شود.

  وی با بیان اینکه تا کنون در مجموع ۷۲ جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در این استان برگزار شده است، افزود: ۲۹ مورد از این جلسات در سال گذشته و ۱۴ مورد در سال ۹۶ برگزار شده که اثربخشی بسیار خوبی را در بخش خصوصی ایجاد کرده است.

  فغفوری اضافه کرد: ۶۶۱ مورد از ۷۰۶ مصوبه جلسات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان اجرایی شده و بقیه در دست اجرا است که در مجموع ۹۴ درصد مصوبات، تحقق یافته است.

  وی خاطرنشان کرد: بر اساس اعلام وزارت کشور، زنجان در سال گذشته پس از اصفهان، دومین استان از حیث اجرای مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید بوده است.


  نسخه قابل چاپ
  بيشتر