.
اخبار استان
 • کد خبر: 22c9c4c
 • صرفه‌جویی ۸۸ درصدی کاغذ با نسخه‌نویسی الکترونیکی
  زنجان - ایرنا - مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان گفت: نسخه‌نویسی الکترونیکی در بیمارستان‌های دولتی این استان ۸۸ درصد در مصرف کاغذ، صرفه‌جویی داشته به طوری که ۲۳۰ هزار و ۲۰۲ برگ کاغذ به ۲۸ هزار و ۲۲۱ برگ اوراق ارسالی در بستری، کاهش یافته است.
 • 1398/8/6 دوشنبه2019-10-28T14:33:07+03:30.
 • دکتر خدیجه ابراهیم‌خانی روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته بیمه سلامت، اظهار داشت: اواخر سال گذشته طبق تکالیف قانونی در بند «ج» تبصره ۱۷ قانون بودجه ۹۷ و ۹۸ و مواد ۶۸ ، ۷۰ و ۷۴ قانون برنامه ششم توسعه، چهار پروژه الکترونیکی جزو برنامه‌های پیش روی سازمان بیمه سلامت قرار گرفت.

  وی با بیان اینکه زنجان، جزو استان‌های پیشرو در اجرای این پروژه‌ها بود، خاطرنشان کرد: نسخه‌نویسی الکترونیکی، یکی از مهمترین برنامه‌ها بود که طرح پذیرش و رسیدگی به اسناد بستری به صورت الکترونیکی از خرداد سال جاری به صورت آزمایشی و از تیرماه به صورت کامل در بیمارستان‌های دانشگاهی آغاز شد و اکنون در تمام شهرستان‌ها در حال اجرا است.

  ابراهیم‌خانی افزود: نسخه‌نویسی الکترونیکی در بخش خصوصی نیز موجب صرفه‌جویی در ۲۱ هزار دفترچه شده است.

  این مسئول، سرعت و دقت در بررسی و رسیدگی به اسناد را از دیگر مزایا و صرفه‌جویی‌ها نسبت به روش سنتی خواند و تصریح کرد: قوانین بیمه‌ای و دارویی در سیستم‌ها تعریف شده که هنگام تجویز دارو در صورتی که داروی مورد نظر تحت پوشش بیمه نباشد به پزشک یادآوری می‌کند که یا داروی دیگری تجویز کرده و یا موضوع را به اطلاع بیمار برساند.

  وی ادامه داد: ثبت الکترونیکی در بیمارستان‌ها نیز به کاهش کسورات بیمه‌ای کمک می‌کند چرا که در گذشته، ابتدا کسر و سپس اعلام می‌شد اما اکنون اطلاع‌رسانی کسورات در سیستم انجام می‌شود.

  مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان، اجرای آیین‌نامه بند «الف» ماده ۷۰ قانون برنامه ششم توسعه را برنامه مهم دیگری خواند و گفت: این مهم از ۱۳ آبان جاری، کلید خورده و به مدت ۶ ماه ادامه خواهد داشت.

  وی اظهار داشت: در این طرح با اجرای بیمه پایه اجباری، تمام افرادی که تا کنون هیچ بیمه پایه‌ای نداشته‌اند با ارزیابی وسع درآمدی از دفترچه بیمه سلامت و مزایای درمانی آن برخوردار خواهند شد.

  ابراهیم‌خانی خاطرنشان کرد: هشت میلیون نفر در کشور، تحت پوشش هیچ بیمه درمانی نیستند که برآورد می‌شود این میزان در استان زنجان حدود ۱۰۰ هزار نفر باشد.

  وی ابراز کرد: اطلاعات درآمدی این افراد توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام خواهد شد.

  ابراهیم‌خانی با بیان اینکه این افراد به سه دهک تقسیم می‌شوند، افزود: درآمد افرادی که کمتر از ۴۰ درصد حقوق پایه باشد از پرداخت سرانه حق بیمه، معاف بوده و افرادی که درآمد آن‌ها بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصد باشد ۵۰ درصد سرانه را پرداخت خواهند کرد.

  وی ادامه داد: دهک‌های درآمدی ۵۰ درصد به بالا نیز تمام سرانه حق بیمه را پرداخت می‌کنند.

  ابراهیم‌خانی با بیان اینکه افراد فاقد دفترچه درمانی می‌توانند با مراجعه به دفاتر خدمات پیشخوان نسبت به ثبت نام و دریافت دفترچه اقدام کنند، تصریح کرد: هدف از ارزیابی وسع درآمدی، شناسایی افرادی است که به‌واقع توان مالی ندارند.

  مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان گفت: اقدام مهم دیگر در سال گذشته، ادغام خدمات درمانی مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) با بیمه سلامت بود که در این راستا چهار هزار و ۱۰۰ مددجو تحت پوشش قرار گرفته و دفترچه سلامت دریافت کردند.

  ابراهیم‌خانی اظهار داشت: ۲۲ میلیون روستایی در کشور و ۳۵۰ هزار روستایی در استان زنجان تحت پوشش هستند ضمن اینکه در حال حاضر ۵۴۰ هزار نفر یعنی بیش از ۵۰ درصد جمعیت این استان تحت پوشش بیمه سلامت بوده و از خدمات آن بهره‌مند هستند.

  وی با بیان اینکه پرداخت مطالبات مراکز و موسسات طرف قرارداد به‌موقع انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: بیمه سلامت استان با بیش از ۹۰ درصد مراکز خصوصی و تمام بیمارستان‌های دولتی و خصوصی (بهمن)، طرف قرارداد است.

  ابراهیم‌خانی اظهار داشت: مطالبات تمام بیمارستان‌های دانشگاهی و غیردانشگاهی تا پایان تیر و مطالبات داروخانه‌های خصوصی تا پایان مرداد سال جاری پرداخت شده ضمن اینکه مطالبات شهریور مراکز خصوصی که نسخه‌نویسی الکترونیکی انجام می‌دهند نیز طی روزهای آینده پرداخت می‌شود.

  به گزارش ایرنا، ‌قانون بیمه همگانی خدمات درمانی کشور، مشتمل بر ۱۹ ماده و ۱۸ تبصره در جلسه مورخه سوم آبان ۱۳۷۳ مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و در مورخه ۱۱ آبان همان سال نیز توسط شورای نگهبان قانون اساسی مورد تایید قرار گرفت و پس از ابلاغ نیز از سال ۱۳۷۴ توسط دولت به اجرا درآمد.


  نسخه قابل چاپ
  بيشتر