.
اخبار استان
 • کد خبر: aefb4f4
 • تغییرات اقلیمی؛ چالشی پیش‌ رو
  سرپرست اداره‌کل هواشناسی استان زنجان گفت: ضروری است که با دید کارشناسی، تغییرات اقلیمی مورد بررسی و تامل قرار گیرد.
 • 1398/2/24 سه‌شنبه2019-05-14T14:52:25+04:30.
 • رسول همتی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: از اول مهر پارسال تا 21 اردیبهشت امسال، به طور متوسط 353 میلی‌متر بارندگی داشتیم. این مقدار در مدت مشابه سال گذشته 243 میلی‌متر و طی دوره آماری 268 میلی‌متر برآورد شده است. از همین‌رو، می‌توان اذعان کرد که نسبت به پارسال 46 درصد و نسبت به دوره آماری 32 درصد افزایش بارندگی داشتیم. 

  این مسئول ادامه داد: امسال بیشترین بارش از شهرستان‌های خدابنده و ایجرود به ترتیب با 417 و 397 میلی‌متر بارندگی گزارش شده است و کم‌ترین میزان بارش را نیز در زنجان با 305 میلی‌متر شاهد بودیم. همچنین بیشترین میزان افزایش بارش نسبت به دوره آماری در شهرستان ایجرود با 45 درصد افزایش و کم‌ترین میزان نیز در شهرستان سلطانیه با 14 درصد افزایش بوده است. 

  وی افزود: از اول مهر پارسال تا 21 اردیبهشت امسال در کل کشور 156 میلی‌متر و در زنجان 110 میلی‌متر افزایش بارش را شاهد بودیم. علاوه بر این، بنا به محاسبات دوره آماری، زنجان با 85 میلی‌متر بیست و سومین استان در میزان افزایش بارش‌ها به‌شمار می‌رود. 

  همتی تصریح کرد: با توجه به بارندگی‌های اخیر، ابهامات و شایعاتی در خصوص آغاز دوره ترسالی و اتمام دوره خشک‌سالی در اذهان عمومی رواج یافته است ولی مطابق با نتایج به دست آمده، بارش در شمال‌غرب کشور به شکل معنی‌داری کاهش یافته است و بارش‌های 50 سال گذشته (1347 تا 1397) شیب کاهشی حدود 1.26 میلی‌متر در سال دارد. 

  سرپرست اداره‌کل هواشناسی استان زنجان یادآور شد: میانگین دمای کشور با شیب حدود 4 دهم درجه سلسیوس بر دهه افزایش یافته و تبخیر و تعرق پتانسیل کشور نیز با شیب 5.9 میلی‌متر بر سال افزایش یافته است. در همین راستا، در سطح استان زنجان وزش باد، چه از نظر سرعت و چه از نظر کیفیت دچار تغییر شده و نظم گذشته به نوعی با نابه‌هنجاری مواجه شده است، طوری که طی سال‌های گذشته افزایش وزش بادهای شدید و تمایل جهت‌ها از حالت غربی به جنوبی را شاهد بوده‌ایم. 

  وی خاطرنشان کرد: این موارد می‌تواند هر کدام یکی از چالش‌های پیش روی استان به ویژه شرایط زیست‌محیطی باشد. از این‌رو ضروری است که تغییرات اقلیمی با دید کارشناسی مورد بررسی و تامل قرار گیرد تا بتوان در حد امکان از رخداد آن‌ها جلوگیری کرد یا از شدت آن کاست. در غیر این صورت باید آمادگی مقابله با این بلایا را داشته باشیم. 


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ