.
اخبار استان
 • کد خبر: 60a45f2
 • راز مرگ ماهیان سد گلابر چیست؟
  طی چند روز گذشته، تعدادی عکس و فیلم مبنی بر آلودگی آب سد گلابر و مرگ تعداد قابل توجهی از ماهیان پرورشی این منطقه منتشر شده است، البته تاکنون علت آلودگی آب‌های تجمیع شده پشت این سد مشخص نشده و شرکت آب منطقه‌ای، سازمان جهادکشاورزی و اداره‌کل دامپزشکی به صورت مشترک در حال بررسی دقیق موضوع هستند. 
 • 1398/3/8 چهارشنبه2019-05-29T10:23:23+04:30.
 • به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، سد مخزنی گلابر در ۵۰ کیلومتری جنوب‌غربی شهرستان ایجرود و ۳ کیلومتری روستای گلابر و بر روی رودخانه سجاس در شهرستان ایجرود واقع شده‌ است. گلابر، بزرگ‌ترین سد استان زنجان محسوب می‌شود و از نظر اقتصادی و کشاورزی اهمیت زیادی برای این منطقه دارد؛ چراکه با بهره‌برداری از این سد، 8000 هکتار از اراضی دیم شهرستان ایجرود به آبی تبدیل شده است و علاوه بر آن، آب صنایعی از جمله پتروشیمی تأمین می‌شود. 

  در واقع این سد با اهداف تأمین آب کشاورزی، صنایع و خدمات، افزایش تولیدات کشاورزی، صنایع جانبی و ایجاد شغل احداث شده ‌است و با بهره‌برداری از آن، سالانه ۴۶ میلیون مترمکعب آب برای اراضی کشاورزی و صنایع شهرستان تنظیم می‌شود. 

  همچنین با توجه به این‌که سد گلابر، می‌تواند مکانی برای انجام تفرج عمومی و ورزش‌های آبی باشد، فرصت طلایی برای سرمایه‌گذاری توریستی به‌شمار می‌رود و می‌تواند مورد توجه مسئولان امر قرار گیرد. با این وجود، متاسفانه مانند بسیاری دیگر از پتانسیل‌های مغفول مانده استان زنجان، تاکنون هیچ سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی اماکن تفریحی و درآمدزایی در این حوزه اعلام آمادگی نکرده است، در حالی ‌که با جذب سرمایه از بخش خصوصی و انجام اقدامات زیرساختی در حوزه ارائه خدمات گردشگری و تفریحی می‌توان درآمدزایی خوبی از این منطقه داشت. 

  با توجه به موارد مذکور، متاسفانه عکس‌های منتشر شده نشان می‌دهد که مرگ و میر ماهیان سد بسیار قابل توجه است و احتمالا زمان زیادی از آلودگی آب سد می‌گذرد. البته روابط عمومی شرکت آب‌منطقه‌ای استان زنجان اذعان کرده که نتیجه قطعی بررسی و آزمایش‌ها در این زمینه تا دو هفته دیگر اعلام می‌شود. 


   
  امتیاز دهی
   
   

  نظر شما
  نام
  پست الكترونيک
  وب سایت
  متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
  نظر
  بيشتر
  نسخه قابل چاپ