برگزاری جلسه هماهنگی پیشگیری از بحران شیوع بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک PPR

برگزاری جلسه هماهنگی پیشگیری از بحران شیوع بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک PPR

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان ؛ به منظور ایجاد آمادگی و لزوم حفظ توان مقابله با شیوع احتمالی بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک PPR ، در روز یک شنبه 1400/07/18 جلسه هماهنگی پیشگیری مدیریت بحران با حضور مدیرکل محترم حفاظت محیط زیست استان زنجان، معاونت های محترم و رؤسای محترم ادارات مربوطه ، در سالن جلسه اداره کل برگزار گردید.
این جلسه با توجه به اعلام رؤیت مواردی از این بیماری در حیات وحش منطقه طالقان استان البرز ، تشکیل گردید که هدف از آن اعلام آماده باش به کلیه یگانهای حفاظت مناطق تحت امر و واحدهای شهرستانی ، بررسی و فراهم کردن تمهیدات لازم برای پایش و مقابله با کانونهای احتمالی شیوع می باشد.
در این جلسه ضمن گفتگو و تبادل نظر بین اعضای محترم جلسه، مدیرکل محترم حفاظت محیط زیست آقای مهندس حسین آبسالان  اظهار داشت : طاعون نشخوارکنندگان کوچک یک بیماری ویروسی بسیار واگیر میان نشخوار کنندگان خصوصا دامهای اهلی (گوسفند و بز) است . خوشبختانه  این بیماری مشترک بین انسان و دام نبوده و در این مورد جای نگرانی برای عموم مردم نیست ولی در صورت عدم مقابل به موقع و سریع می تواند تلفات زیادی در حیات وحش منطقه (کل و بز ، قوچ و میش) به جا بگذارد، لذا این اداره کل به نیروهای تحت امر آماده باش کامل اعلام نموده و اقدامات ضروری برای مقابله جدی با این بیماری را انجام می دهد.
تجهیز و ارسال گروه های پایش متشکل از کارشناسان محیط طبیعی و مأمورین اجرایی به مناطق، ضد عفونی آبشخورهای کانونهای احتمالی شیوع، ارائه آموزشهای پیشگیری و مقابله به دهیاران و دامداران شهرستان های طارم ، ماه نشان و منطقه حفاظت شده سرخ آباد (سهرین)، خارج کردن دام های اهلی واکسینه نشده از مناطق، درخواست جلسه مدیریت بحران در سطح استانی و شهرستانی بین ادارات مدیریت بحران و امور روستایی استانداری، جهادکشاورزی، دامپزشکی، منابع طبیعی، حفاظت محیط زیست و ... از مصوبات مهم این جلسه بود.

 
نسخه قابل چاپ

«تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها»